Skip to main content

Služební cesty v době koronaviru: Správa cest, řízení rizik a plánování na období po skončení pandem

Light-grey-mobility
Light-grey-mobility

Průvodce Egencia pro plánování služebních cest v době pandemie COVID-19

Chceme vám pomoci pochopit, jak pandemie koronaviru ovlivňuje cestovní ruch a co můžete v této situaci udělat pro správu pracovních cest a vašeho cestovního programu.Ať jste cestující zaměstnanec, manažer cestování nebo uvažujete o přechodu k nové firemní cestovní agentuře, věříme, že informace v tomto dokumentu pro vás budou užitečné a pomohou vám orientovat se v současných problémech firemního cestování a naplánovat rozvoj vašeho firemního cestovního programu.

V čem vám můžeme pomoci?

Správa pracovních cest:

Co byste měli vědět před a po rezervaci cesty.

Řízení cestovních rizik:

Implementujte osvědčené postupy v oblasti řízení rizik v podnikání – od komunikace s cestujícími, přes dodržování pravidel až po generování reportů.

Připravte se na konec pandemie COVID-19:

Optimalizujte svůj cestovní program, pravidla cestování a řízení cestovních rizik tak, abyste mohli obnovit služební cesty.

Správa služebních cest

 1. Kdy budu moci znovu vyrazit na pracovní cesty?  

  Řiďte se radami hygieniků a doporučeními na webových stránkách státních úřadů i webových stránkách země, kam hodláte cestovat. Z těchto zdrojů informací zjistíte, kdy bude pro vás a vaše cestující zaměstnance bezpečné obnovit služební cesty — Světová zdravotní orgranizace (WHO) připravila doporučení.  

  Bez ohledu na to, jak a kam cestujete, doporučujeme řídit se doporučeními místních úřadů a hygieniků, která mohou zahrnovat dodržování vzájemných rozestupů, nošení roušek a časté mytí rukou. Některé společnosti mohou mít cestovní pravidla, která jdou nad rámec místních doporučení nebo opatření.  

  Některé hranice se začínají otevírat pro mezinárodní cestování. Před plánováním cesty si přečtěte cestovní doporučení ohledně požadavků na vstup do země.S plánováním cesty vám pomůže tento seznam bezpečnostních opatření před cestou.  
   
 2. Jaká cestovní omezení jsou aktuálně v platnosti?  

  V rámci opatření proti šíření koronaviru začala řada zemí rozvolňovat omezení vstupu pro zahraniční návštěvníky.Tato opatření mohou například znemožňovat cestování anebo vyžadovat po vstupu do země povinnou karanténu. Platnost těchto opatření se často mění, a proto je vhodné ověřit je a prohlédnout si Egencia Travel Advisor před každou rezervací a poté znovu bezprostředně před začátkem cesty.V různých zemích i regionech mohou platit odlišná cestovní omezení.  
   
 3. Jaké jsou storno podmínky pro pronájem automobilů, hotely a letenky?  

  Mnoho leteckých společností, hotelů a autopůjčoven vydalo speciální a flexibilní storno podmínky, které využijete v případě, že potřebujete změnit nebo zrušit své cestovní plány. Zde najdete informace o těchto storno podmínkách a dozvíte se, jaké změny můžete provést ve svých rezervacích.  
   
 4. Jak mohu změnit nebo zrušit své cesty online?  

  Rezervace můžete změnit online nebo v mobilní aplikaci po přihlášení ke svému účtu Egencia. Pokud potřebujete zrušit cestu, toto video vás provede správným postupem.  
    
 5. Jak můžeme chránit sebe nebo své cestující zaměstnance na nezbytných služebních cestách?  

  Cestující zaměstnanci by si měli přečíst těchto šest tipů pro bezpečné cestování a stáhnout si tento kontrolní seznam s bezpečnostními tipy pro služební cesty, které byste měli zvážit, než se vydáte na příští služební cestu. Můžete se také přihlásit ke svému účtu Egencia a přejít na stránku s novinkami online.  
   
 6. Jak spravovat refundace a kredity od leteckých společností?  

  Storno podmínky se různí a některé letecké společnosti se rozhodly vracet peníze ve formě kreditů.Informace o refundacích a kreditech od leteckých společností získáte od account managera.Tímto způsobem můžete uplatnit nevyužité letenky.  
   
 7. Je k dispozici cestovní pojištění?  

  Allianz, člen programu Egencia Advantage, poskytuje cestujícím zaměstnancům pojištění leteckých cest. Cestovní pojistky Allianz obecně nekryjí ztráty způsobeném koronavirovou infekcí, včetně vládních zákazů cestování nebo jiných cestovních omezení souvisejících s COVID-19. Důrazně doporučujeme informovat se ještě před zakoupením letenky o všech platných omezeních.  
   
 8. Mohu se během pandemie COVID-19 ubytovat v hotelu?  

  Hotely po celém světě zavádějí zdravotní, hygienická a bezpečnostní opatření. Aktualizovali jsme prostředí pro rezervaci hotelů na webu Egencia i v mobilní aplikaci, abychom vám zobrazili zdravotní a hygienická opatření a úklidové standardy, které mají hotely zavedeny.

Řízení cestovních rizik

 1. Co je to povinnost řádné péče a jak máme řídit riziko během pandemie COVID-19?  

  Bezpečnost hostů je nejvyšší prioritou pro každého manažera služebních cest, a proto uvádíme několik osvědčených postupů, které je doporučeno dodržovat při řízení cestovních rizik v rámci cestovního programu. Egencia® Travel Advisor Vám poskytne přístup k užitečným informacím podle konkrétních zemí, které Vám pomohou nastavit cestovní pravidla pro mezinárodní a tuzemské cesty.  

  Zákazníci se mohou přihlásit na portál Egencia® Travel Advisor, kde získají potřebné informace.  

  Stejně důležité je stanovení interní komunikační strategie pro cestující zaměstnance. Získejte tipy od manažerů cestování a předních světových podnikatelů, jak nejlépe sdělit pokyny vyplývající z povinnosti řádné péče cestujícím zaměstnancům a managementu.  
   
 2. Co bychom v rámci řízení firemního cestování měli dělat a čeho se naopak vyvarovat?  

  Přečtěte si tyto tipy a doporučení pro služební cesty od zkušených manažerů cestování a account managerů společnosti Egencia, které vám v této složité době pomohou optimalizovat váš firemní cestovní program a připravit se na obnovení pracovních cest.  
   
 3. Jak podpořit bezpečnost cestujících zaměstnanců naší společnosti?  

  Rychlá aktualizace cestovních pravidel i okamžité zasílání naléhavých sdělení do mobilního telefonu patří mezi řadu dostupných možností podpory vašich zaměstnanců na cestách. Tento kontrolní seznam pro bezpečnost služebních cest vám pomůže vyhodnotit, zda vaše stávající firemní cestovní agentura (FCA) nebo interní cestovní program maximalizují naplňování povinnosti řádné péče o vaše cestující zaměstnance.  

  Nezapomeňte sdílet předcestovní kontrolní seznam s cestujícími zaměstnanci vaší firmy. Pomůže jim připravit se na budoucí cesty a dodá jim důvěru pro další cestování.  
   
 4. Jak lze využít cestovní reporty k monitorování dopadu koronaviru?  

  Egencia Analytics Studio vám umožní monitorovat rezervace letenek a hotelů a sledovat finanční dopad epidemie COVID-19 na vaše podnikání.  Poskytujeme také poradenství v oblasti managementu cestování, které vám pomůže měřit efektivitu vašeho cestovního programu.  

  Budete-li urychleně potřebovat vyhledat rizikové cestující zaměstnance, služba Vyhledání cestujících vám umožní prohlížet aktuální i budoucí rezervace.  Můžete také zkontrolovat cestovní itineráře za posledních 30 dní a zjistit, které destinace vaši zaměstnanci navštívili.

Připravte svůj cestovní program na konec pandemie COVID-19

 1. Jak máme připravit svůj firemní cestovní program na období po skončení pandemie COVID-19?  

  Jakmile se krize COVID-19 odezní, váš firemní cestovní program bude pravděpodobně potřebovat generální opravu, která vyřeší zásadní změny v plánování pracovních cest. Od definování nových cílů až po přípravu komunikační strategie – tento průvodce nabízí podrobné postupy, jak transformovat cestovní program. Můžete se také zúčastnit našeho webového semináře a ujistit se, zda jste nahlédli tento proces ze všech úhlů, od cestovních plánů až po návrat z cesty a vyúčtování výdajů.  
   
 2. Jak máme upravit svou firemní cestovní strategii pro svět po covidu?  

  Zajistit komplexní a efektivní pravidla firemního cestování bude důležitější než kdy dříve.  V rámci příprav na obnovení služebních cest po skončení pandemie COVID-19 využijte tohoto průvodce firemními pravidly cestování. Nastavte je tak, aby reflektovala potřeby vaší organizace i vašich cestujících zaměstnanců.  
   
 3. Jak se můžeme připravit na budoucnost firemního cestování?  

  Celé odvětví cestovního ruchu se stále musí potýkat s nebývalými výzvami a přímo za pochodu se učí je bezpečně a obezřetně řešit. Egencia Travel Advisor poskytuje přehled informací na úrovni jednotlivých zemí, zejména o zdravotních, hygienických a bezpečnostních standardech, které v dané zemi platí. Tyto údaje vám pomohou při rozhodování, zda je vhodné začít do té které země opět cestovat.  

  Řada firemních manažerů cestování již nyní zaměřuje své úsilí na to, jak zajistit bezpečnost cestujících zaměstnanců, až se služební cesty obnoví. Poučte se od jiných manažerů cestování ohledně kroků při přípravě firemních cestovních programů a cestujících zaměstnanců na obnovení služebních cest. Podívejte se, jak dodavatelé mění formu pracovních cest: Dosud se největší důraz kladl na flexibilitu, zatímco nyní je prioritou zdraví a hygiena.  

  Cestovní manažeři se mohou zapojit do komunity Egencia Connect a diskutovat se svými kolegy o tom, co dělají, aby se připravili na obnovení služebních cest.  
   
 4. Jaké osvědčené postupy v oblasti řízení rizik můžeme implementovat do svého cestovního programu s ohledem na budoucnost?  

  Ujistěte se, že máte v rámci pravidel cestování zavedeno schvalování cest do rizikových destinací. Připomeňte cestujícím, aby dbali na aktuálnost svých kontaktních údajů, a informujte je, jak s nimi budete komunikovat během služebních cest.  
   
 5. Je v době pandemie COVID-19 vhodné využívat služeb firemní cestovní agentury?  

  Mít za partnera správnou firemní cestovní agenturu (FCA) je důležitější než kdykoli předtím.  FCA s vámi přizpůsobí řešení podle cestovních potřeb vaší firmy a správná FCA vám pomůže orientovat se ve všech změnách, které by mohly ovlivnit služební cesty vašich zaměstnanců.  Firmy se potřebují spolehnout na to, že partnerská firemní cestovní agentura bere ohled na jejich připomínky, rychle inovuje své procesy a neustále zlepšuje bezpečnost cestujících, řízení rizik i transparentnost nákladů a úspor. Máme několik tipů, na co by se vaše firma měla zaměřit při výběru FCA.
Black background promo blade

Pokud jste nenašli, co potřebujete, najdete další informace v naší nápovědě pro zákazníky.

 

Podpora a informace k situaci kolem COVID-19 pro cestující zaměstnance 

Podpora a informace k situaci kolem COVID-19 pro firemní manažery cestování 

Pokud ještě nejste klientem společnosti Egencia, nabízíme vám informace o tom, jak vám můžeme pomoci optimalizovat plnění povinnosti řádné péče a chránit cestující zaměstnance. 

Hledáte firemní cestovní agenturu, která vám umožní zefektivnit řízení cestovních rizik, dodržování pravidel cestování a přinese řadu dalších výhod? Kontaktujte nás ještě dnes.